Pár postřehů ze školy (12. 1. 2007)
Do školy jsem dneska šel část cesty sám, protože jsem vyšel déle nežli Max a Carmen jela na kole.Do budovy jsem vešel krátce po zvonění v půl osmé, tedy kdy se otevírá škola. Zamířil jsem do přímo do třídy, ani jsem nešel přes velkou halu. Pověsil jsem svůj deštník na věšák před třídou a otevřel dveře. Tma. Malinko váhavě jsem vešel do třídy a rozeznal ve tmě několik spolužáků. Pozdravil jsem a zamířil ke svému místu. Pochopil jsem. Černá chvilka. Postupně přicházeli další a další. Všichni nechali zhasnuto. Lukas se pokusil rozsvítit, ale Fredy za ním zhasl, protože se ozvala nevole třídy. Rozsvítil tedy až Peter Kreipe, který u nás měl dějepis a poté zeměpis.
Co se tu způsobu vyučování týče, tak už jsem to nejspíše psal, ale stejně se o tom opět zmíním. Nefunguje to jako u nás, že by kantor prostě vykládal novou látku a poté opakoval či měl během výkladu nějakou otázku. Tady se prostě kantor ptá. Jak to popsat? Třeba je nějaké schéma závislostí v ekosystému a oni je mají podle obrázku vyjmenovat. Kantor jednou podobnou věc komentoval slovy: „Dělali jsme to proto, abyste si zamysleli nad některými souvislostmi.” Spolužačka jen nevěřícně koukala, když jsem ji řekl, že to, co jsme právě udělali, patří přeci k základním znalostem. (Jednalo se o obecné vztahy na zemi, jako že třebas Slunce působí na vegetaci apod.).
Někdy to je dobrý, že se to z nich snaží vydolovat, ale to trvá velice dlouho a tak se vlastně nic neudělá. Tady vidím výhodu v Čechách, že kantor vyloží látku a souvislosti.
Dneska jsme konečně dostali zpátky písemku z němčiny. Psali jsme ji na začátku listopadu. Konkrétně 2. 11. 2006 (čtvrtek). O všech mých písemkách se dovíte více v dalších článcích. Tuhle práci jsem však ještě nedostal, naše učitelka, paní Schulte, si ji ještě chce pročíst a poté se mnou projít, takže na to si musíme najít čas. Tady bych se zmínil o tom, že dělají spoustu chyb. Tedy ne moc pravopisných, ale často ve složení věty či špatným použitím času. Tady totiž o textu musí psát v přítomném čase. Mají to sice dělat už od sedmé třídy, ale stále v tom dělají chyby. Pravopisné chyby jsou pouze ve slovech, ne v interpunkci. Jedná se především o psaní slov jak je slyší „Gebierge” a nerespektování nových pravidel (ehm, ty z roku 1996).
Během posledních dnů jsem také pozorně sledoval, co se tu dělá o velkých přestávkách (po druhé a čtvrté vyučovací hodině). Kluci jsou rozděleni na dvě části. Ti, co hrají ve třídě karty a ti, co chodí okolo školy, poté ji projdou a opět. Mezi sebou se tedy moc nebaví. Holky se rozprchnou po škole, pár jich zůstává ve třídě.
O malých přestávkách čeká skupinka kluků na chodbě na učitele. Tam už se trochu baví, často jsem s nimi, páč co jinak ve třídě? Stejně jako u nás se tu o přestávkách dělají úkoly. Ještě bych dodal, že se tu na kantora čeká mnohem více na chodbách než u nás. Tedy nemyslím déle, ale ve větším počtu.
To by bylo pro dnešek asi vše. Samozřejmě pokud vás něco zajímá, ozvěte se. Zodpovím. Dnes se sice ještě koná Abiparty, o té však něco napíšu zítra. Článek: Abiparty 2007 v Dütehalle, fotogalerie: Abiparty 2007 v Dütehalle 13. 1. 2007
Úprava 14. 1. 2007 - přidány odkazy ohledně Abiparty
Celkem 544 slov.